Pridať ponuku práce
 • Domov
 •                    
 • Kontakt
 •          
 • Registrácia
 • Prihlásiť
 •  

PracovnePonuky.sk ...ponuka práce

 

Štruktúrovaný životopis krok po kroku + vzory na stiahnutie

Štruktúrovaný životopis krok po kroku + vzory na stiahnutie, články

Na prvotný kontakt s uchádzačom v súčasnosti väčšine spoločností a personálnych agentúr slúži štruktúrovaný životopis. Jeho hlavnými vlastnosťami sú stručnosť, jasná štruktúra, prehľadnosť a faktickosť. Neobsahuje žiadne zbytočnosti, pre personalistu je jednoducho spracovateľný a na jeho základe je možné dobre posúdiť, či je uchádzač vhodný do ďalšieho výberu. Ide o sito, ktorým môžete ľahko a zbytočne prepadnúť.

Náležitosti štruktúrovaného životopisu

Štruktúrovaný životopis pozostáva zo 4 základných sekcií: osobné údaje, zamestnanie, vzdelanie a ďalšie znalosti či schopnosti. Stačí nahliadnuť do niektorého z našich vzorov, prípadne sa pozrieť na starší článok so životopismi v angličtine (často sú vyžadované aj v slovenských spoločnostiach s medzinárodným pôsobením alebo klientelou).

Osobné údaje

V tomto bode je nutné uviesť základné osobné a kontaktné údaje. Medzi povinné patria:

 • Meno a priezvisko
 • Dátum narodenia
 • Bydlisko (kontaktná adresa)
 • Telefón
 • Email

Tieto informácie sú v dnešnej dobe úplným základom. Pokiaľ si myslíte, že zamestnávateľa môžu zaujímať aj ďalšie údaje, ako rodinný stav či miesto narodenia, môžete ich uviesť. To isté platí aj pre fotografiu, ktorú vkladajte len vtedy, ak o ňu má druhá strana vyslovený záujem. Fotka musí byť formálna, optimálne preukazová. Pozor si však dávajte na to, že uvádzanie zbytočných alebo nevyžiadaných informácií môže pôsobiť ako ich zdôraznenie.

Tip: Niektoré údaje do životopisu naozaj nepatria, napríklad materská a rodičovská dovolenka. Pre mnohých personalistov je nástup do zamestnania hneď po MD a RD prekážkou, preto je lepšie MD a RD zahrnúť do obdobia pracovného pomeru. Ten predsa prebieha aj počas rodičovskej dovolenky.

Prax

Druhou položkou väčšiny štruktúrovaných životopisov je prax, v ktorej prehľadne vypíšte zamestnania, vrátane konkrétnych pozícií a období ich výkonu. Najprv sa uvádza aktuálna pracovná pozícia, resp. posledná, nakoľko je najrelevantnejšia. Ďalšie zamestnania sa radia chronologicky od najnovších po najstaršie, opäť s pozíciou a časovým vymedzením.

Tip: V časovom vymedzení nebuďte príliš konkrétni. Stačí udať rozpätie rok-rok, čo zamaskuje aj niekoľkomesačné medzery, ktoré vôbec nevyzerajú dobre.

Vzdelanie

V niektorých životopisoch, najmä pri čerstvých absolventoch bez väčšej praxe, môže byť táto sekcia na prvej pozícii – je totiž najdôležitejším zdrojom informácií o schopnostiach uchádzača bez pracovných skúseností. Pozor, absolventi bez „poriadnej“ praxe môžu mať na trhu práce značné problémy, pretože zamestnávatelia si obvykle potrpia na skúsenosti a zažité pracovné návyky. Pri čerstvých absolventoch je niekedy do praxe možné zahrnúť aj dlhodobejšie brigády, ktoré sú síce vo vzťahu k náplni požadovanej práce úplne irelevantné, no personalistovi ukážu ochotu pracovať. I v tomto prípade patrí vzdelanie v štruktúrovanom životopise pred prax, tak ako v našom druhom Vzore CV, ktorý je určený práve absolventom.

Pri vzdelaní opäť postupujte od najnovšieho po najstaršie. Pokiaľ je to pre vašu žiadosť o zamestnanie dôležité, môžete uviesť aj aktuálne študovanú školu. Dajte si však pozor na prístup zamestnávateľa, ktorý to môže vnímať ako rozšírenie kvalifikácie či schopností, no i ako roztrieštenie pozornosti potenciálneho zamestnanca a možné zadné vrátka.

Pozor: základná škola sa do životopisu nepíše, začnite absolvovanou SŠ.

Znalosti a schopnosti

Sem patrí všetka jazyková výbava, vrátane vykonaných štátnych skúšok, vodičské oprávnenie a v neposlednom rade aj zručnosti pri práci s počítačom. Buďte struční, úplní a úprimní. Nemá zmysel uvádzať znalosť PowerPointu, keď v ňom sotva viete spustiť prezentáciu. Pri každej schopnosti tiež priblížte, do akej miery ju ovládate.

Tip: tieto základné kategórie môžete rozšíriť o svoje záujmy, ale iba vtedy, keď o vás vypovedajú niečo dôležité vo vzťahu k požadovanej práci. Pokiaľ z predchádzajúcich zamestnaní môžete získať odporúčania, urobte to a do kategórie referencie uveďte kontakt na osoby, ktoré sú ochotné a kompetentné podať informácie o vašom predošlom pôsobení.

Na záver štruktúrovaného životopisu patrí dátum a podpis.

Na čo si dať pozor a čomu sa vyhnúť

Pri štruktúrovanom životopise je veľmi dôležitá úprava, ktorá by mala byť maximálne prehľadná. Celý životopis by sa mal vojsť na najviac 2 stránky A4, pri zvolení širokých okrajov (viď Vzor).  Ak sa vám bude zdať, že máte v životopise veľa prázdnych miest a je pomerne krátky, pravdepodobne ste ho napísali správne.

Nekomplikujte život personalistovi ani sebe a CV posielajte v univerzálnych formátoch .doc (nie však .docx ani žiadne otvorené formáty OpenOffice a podobných kancelárskych balíkov) alebo .pdf.

Pri odosielaní mailom vyplňte predmet a telo správy. Z predmetu by malo byť personalistovi hneď jasné, prečo mu píšete – uveďte názov pozície alebo označenie inzerátu, na ktorý odpovedáte. Telo emailu tiež nenechávajte prázdne, pôsobí to nevhodne. V krátkosti uveďte, prečo email píšete, a že v prílohe posielate štruktúrovaný životopis. Nikdy nevkladajte životopis ako text do tela emailu. Vaše základné kontaktne informácie zadajte aj do päty správy a pre každého potenciálneho zamestnávateľa napíšte nový email – nepoužívajte kópie ani preposielanie. Hromadné zasielanie životopisov bez snahy o individuálny prístup má u väčšiny personalistov červenú alebo vám môže priťažiť pri neskoršom výberovom konaní.

Dávajte si veľký pozor na to, z akej emailovej adresy odosielate svoj životopis. Pokiaľ bude znieť „milacik69@mojeIQje0.sk“, personalisti to spoľahlivo zaregistrujú a okamžite vás zaradia do hromádky „ignorovať“. Na profesijnú komunikáciu si skrátka zvoľte emailovú adresu od niektorej zo solídne pôsobiacich spoločností (Zoznam, Google, ...) a formát voľte ideálne v tvare meno.priezvisko@... .sk alebo obdobne. Infantilnosť, vulgarizmy a nezmysly nemajú vo vašom profesijnom emaile čo robiť.

Publikováno: 3.1.2013   |   Zobrazeno: 50305x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:

Najhľadanejšie ponuky

Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)