Pridať ponuku práce
 • Domov
 •                    
 • Kontakt
 •          
 • Registrácia
 • Prihlásiť
 •  

PracovnePonuky.sk ...ponuka práce

 

Ako si nájsť prácu, keď som absolvent

Práca pro absolventov VŠ, články

Práca pre absolventov VŠ, Pracovné ponuky pre absolventov, Zamestnanie pre absolventov, Voľné miesta pre absolventov, Ako si po škole nájsť prácu, Nástup do zamestnania po škole, Absolventi VŠ a trh práce, Úrad práce po štátniciach, Absolventi vysokých škôl na trhu a úrade práce, Podpora v nezamestnanosti pre študentov, Nezamestnanosť absolventov vysokých škôl, Platy absolventov vysokých škôl

Práca pre absolventov

Na Pracovných ponukách sme sa problematikou zamestnanosti študentov už zaoberali. Tento článok by vám ale mal dať komplexné informácie o všetkom, čo budete pri hľadaní práce z pozície absolventa potrebovať. Zároveň, na konci článku nájdete zoznam odkazov na ostatné články a rubriky, v ktorých sa konkrétnym problémom venujeme hlbšie.

Prvé kroky čerstvého absolventa

Po úspešnom ukončení štúdia máte 8 dní na to, aby ste sa prihlásili na úrade práce. Počas tohto obdobia musíte úrad navštíviť a zaregistrovať sa. V opačnom prípade by ste si totiž zdravotné poistenie vo výške 55,02 EUR mesačne museli hradiť sami. Čo sa týka podpory v nezamestnanosti, na tú, bohužiaľ nárok nemáte, pretože nespĺňate podmienku 12 odpracovaných mesiacov (s účasťou na dôchodkovom poistení) za posledné dva roky.

Hľadanie zamestnania

Prinášame vám pár základných rád:

 1. Hľadajte všade, kde sa dá a naraz – nečakajte na odmietnutie/prijatie a zahájte boj na všetkých frontoch. Hľadajte cez agentúry, na internetových inzertných portáloch, ale aj cez známych, rodinu alebo spolužiakov z VŠ.
 2. Nespoliehajte sa na úrad práce, ktorý s hľadaním zamestnania väčšinou príliš pomôcť nedokáže. Uvedomte si, že nezamestnanosť je približne 14% a že na jedno voľné miesto pripadá približne 15 uchádzačov. Pravdepodobnosť získania zmysluplnej práce je teda cez ÚP minimálna.
 3. Na nič nečakajte – pokiaľ ste si prácu nehľadali ešte počas školy, začnite hneď po jej ukončení. Váš čas je v tejto chvíli drahý!

Kvalitný životopis

Prejdime ku konkrétnym krokom, bez ktorých prácu nezískate. Základom je kvalitný životopis. Pamätajte, že CV by ste mali vždy písať pre konkrétnu pozíciu a spoločnosť. Majte vytvorený ideálny vzor, ktorý upravujte podľa očakávaní pre dané miestu. Úpravám vždy venujte dostatok času a výsledné CV si viackrát porovnajte s pracovnou ponukou.

Predajte sa

Váš životopis mal úspech a čaká vás pohovor? Ide o kľúčový moment, takže sa naň poriadne pripravte. Ak sa budete riadiť nasledujúcimi radami, isto všetko zvládnete:

 1. Buďte dochvíľny a vždy si pamätajte meno osoby, za ktorou na pohovor idete.
 2. Vopred si zistite všetky dostupné fakty o spoločnosti a pozícii, o ktorú sa uchádzate.
 3. Buďte sebavedomí. Pevný stisk ruky, očný kontakt, vzpriamené sedenie a skutočná (hlavne tá duševná!) účasť na pohovore majú obrovskú váhu.
 4. Prejavte záujem, či už doplňujúcimi otázkami o detailoch fungovania spoločnosti, alebo svojej pracovnej pozícii.
 5. Nebuďte skromný – ak ste presvedčený, že niektorú z relevantných zručností danej pozície zvládate lepšie, než je bežné, upozornite na to sami. Nepodceňujte sa, pretože známe porekadlo o tom, že si najprv musíte veriť sami a až potom vám začnú veriť ostatní, platí pri personalistoch na 110%.

Ponuka práce pre absolventov

Brigády, trainee programy a zahraničie

Ak nie ste pri hľadaní práce úspešný alebo chcete maximalizovať svoje šance, môžete využiť aj ďalšie príležitosti. Brigády sú ideálne ako krátkodobé privyrobenie si a neraz ponúkajú možnosť získať dlhodobé zamestnanie. Lenže na to musíte najprv zamestnávateľa zaujať svojimi schopnosťami. O tom, že to nie je nemožné svedčí aj fakt, že práve brigádou začala nejedna úspešná kariéra...

Druhou možnosťou sú takzvané trainee programy. Tie predstavujú cielený štart kariéry v konkrétnom odvetví, na konkrétnej pozícii a v konkrétnej firme. Trainee programy organizujú predovšetkým veľké nadnárodné spoločnosti, ktoré absolventov odchytávajú a postupne školia na vedúce pozície v svojich štruktúrach. Absolventov sa snažia vypiplať a tým si zaistiť odborníkov "na mieru", ktorí sú navyše veľmi vďační a lojálni za poskytnutú šancu, dôveru a tiež, spravidla, nadštandardné zárobky.

Každopádne, trainee program je veľkou príležitosťou, no nie je vôbec jednoduché dostať sa doň. Počet pozícií je totiž obmedzený a konkurentov musíte prekonať v plnohodnotnom výberovom konaní.

Nakuknite za hranice

Cudzina láka absolventov hneď dvoma vecami – zárobkom a zážitkami. Musíte si však uvedomiť, že v súčasnej situácii nie je cestovanie za práci "na blind" veľmi vhodné. V prípade, že predsa chcete skúsiť šťastie v zahraničí, dobre sa pripravte a radšej veci nenechávajte na náhodu.

Europass

V rámci Európskej únie a EHP vám môže výrazne pomôcť takzvaný Europass. Ide o systém, v ktorom si môžete vytvoriť medzinárodný životopis a získať Európsky pas znalostí.

Platy a nezamestnanosť absolventov

V posledných rokoch rastú dva dôležité ukazovatele. Jeden pozitívny a druhý negatívny, a to veľmi výrazne. Rastie totiž nástupný plat absolventov VŠ (v priemere 1000 EUR v hrubom) a zároveň ich nezamestnanosť. Uvedený priemerný plat je až o tretinu vyšší, než dostávajú absolventi stredných škôl. Tí však majú náskok, pretože začali zarábať o 5 rokov skôr.

Bohužiaľ, nezamestnanosť absolventov raste oveľa rýchlejšie ako nezamestnanosť ostatnej populácie. V rámci boja o pracovné miesto je ale vždy doštudovaná kvalitná vysoká škola najlepším obranným prostriedkom. Ostatné skupiny absolventov (ZŠ, SOU, SŠ) sú na tom o poznanie horšie. Uvedomiť si tiež treba, že popri odborných znalostiach je v súčasnosti veľmi dôležitá pridaná hodnota, teda soft-skills a jazykové schopnosti.

Ďalšie vzdelávanie

Máte školského prostredia a neustálych skúšok plné zuby? Možno po pár mesiacoch hľadania alebo vykonávania práce zmeníte názor. Ak sa tak stane, môžete si vybrať z nasledovného:

 1. Vrhnite sa na doktorské štúdium a svoj profesijný život ešte viac zamerajte na daný odbor. Program trvá spravidla 2 a viac rokov a okrem sebazdokonaľovania (vedecká práca v odbore) zahŕňa aj pedagogickú činnosť. Výhodou je, že doktorandi majú nárok na štipendium, ktoré im do istej miery môže vynahradiť chýbajúci príjem.
 2. Získajte titul MBA alebo podobné manažérske vzdelanie. Oproti predchádzajúcej možnosti sa ale pripravte na veľkú investíciu, ktorá v našich podmienkach nemusí byť návratná. V zahraničí (na západe) ide o štandard, ktorý vám pomôže v uplatnení.
 3. Zdokonaľte sa v jazykoch. Angličtinou už dnes neohromíte, takže môžete skúsiť iné jazykové kurzy – populárna je ruština, španielčina, ale dôležitosť rýchlo nadobúda aj čínština.
 4. Vyštudujte nový odbor. Časová investícia takéhoto skutku je enormná, avšak na zmenu nie je nikdy neskoro. Pokiaľ sa počas štúdia uživíte a veríte, že je to pre vás správna cesta, určite si predĺžte mladosť a pustite sa do toho.

Podnikanie

Zamestnanie a podnikanie sú dva protipóly, z ktorých si musíte vybrať. Láka vás podnikanie? Potom musíte rozhodnúť v čom, ako , za čo a s akou možnosťou úspechu. Aby ste mohli podnikať, musíte mať čo ponúknuť, či už produkt, alebo službu. Zriadenie živnostenského listu nie je drahé ani zložité. Oveľa náročnejšie je nájsť svoje miesto na trhu. Pre mnohých ide o jedinú znesiteľnú možnosť, pretože v podnikaní je človek pánom svojho času a osudu.

Odkazy

Tu nájdete odkazy na články na PracovnePonuky.sk, ktoré sú pre vás, absolventov, dôležité:

Ako napísať štruktúrovaný životopis + vzor

Ako napísať motivačný list

Europass

Letné brigády

Hľadanie zamestnania

Trainee programy

Ako ukončiť pracovný pomer

Publikováno: 13.5.2013   |   Zobrazeno: 3669x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:

Najhľadanejšie ponuky

Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)