Pridať ponuku práce
 • Domov
 •                    
 • Kontakt
 •          
 • Registrácia
 • Prihlásiť
 •  

PracovnePonuky.sk ...ponuka práce

 

Práca a brigáda v Rusku

Práca a brigáda v Rusku, články

Rusko, presnejšie Ruská federácia, zažíva nebývalý ekonomický boom podporený nízkou nezamestnanosťou. Slovenskí pracovníci hľadajúci zahraničné skúsenosti sa tak už neorientujú iba na západ, ale zaujímavé pracovné príležitosti nachádzajú aj v najväčšej krajine veta. Pre tých skôr narodených môže byť výhodou dobrý jazykový základ, no ruštinu sa učí stále čoraz viac mladých ľudí. Problém však môže predstavovať značná administratívna záťaž, kriminalita a nie vždy optimálne platové ohodnotenie.

Požiadavky: pozvánka a víza

Administratívna záťaž na cestu, či už pracovnú, alebo turistickú, je pre našincov pomerne vysoká. Prvou požiadavkou je získanie pozvánky. Pokiaľ cestujete za prácou, je dobre získať pozvanie od konkrétneho zamestnávateľa, overené Federálnou migračnou službou alebo Ministerstvom zahraničných vecí Ruskej federácie.

Turisti to, našťastie, majú jednoduchšie – všetky záležitosti by mala zaistiť cestovná kancelária, ktorá daný zájazd organizuje.

O pracovné vízum požiadate na ruskom veľvyslanectve. Na jeho získanie budete potrebovať:

 • Pozvanie na návštevu
 • Fotografiu
 • Cestový pas (platný minimálne 6 mesiacov po ukončení pobytu v Rusku)
 • Cestovné poistenie platné po celú dobu pobytu v Ruskej federácii

K ďalším požiadavkám patrí ohlasovacia povinnosť, kedy každé ubytovacie zariadenie musí cudzinca povinne zaregistrovať. Potvrdenie o registrácii je do 24 hodín nutné priniesť na Federálnu migračnú službu Ruskej federácie. Tiež treba ohlásiť ukončenie ubytovania, konkrétne do poludnia nasledujúceho dňa.

Zdroj: www.mzv.sk/...

Platy v Rusku

Bežné mzdy sú pomerne nízke, priemerne sa pohybujú na úrovni 550 EUR a hranica minimálnej mzdy je stanovená na približne 120 EUR. Rusko je ale predovšetkým zaujímavou destináciou pre podnikateľov a slovenský export. Na druhú stranu, krajine chýbajú špecialisti, ktorých táto zem neobmedzených možností dokáže štedro zaplatiť.

Praktické rady pred cestou do Ruska

Každý návštevník by si mal uvedomiť, že Rusko je svojskou krajinou. Podľa ministerstva zahraničných vecí si treba dávať pozor na niekoľko skutočností, týkajúcich sa predovšetkým osobnej bezpečnosti. Krádeže a lúpeže sú totiž oveľa bežnejšie, než sme zvyknutí u nás.

Špeciálne upozornenie sa týka moskovského letiska Šeremetěvo, kde sa dôrazne odporúča objednať si taxislužbu priamo v oficiálnom okienku, v ktorom stačí zaplatiť vopred stanovenú čiastku. Dozviete sa tu aj evidenčné číslo a typ vozidla, ktoré vás odvezie na požadované miesto. V opačných prípadoch hrozí nastúpenie do falošných taxíkov, kde je bežnou praxou odvoz na nesprávne miesto a následné olúpenie pasažiera.

S kriminalitou súvisí aj pohyb po mestách v nočných hodinách a to nielen v rámci odľahlých štvrtí. Neodporúča sa, rovnako ako nosenie väčšej hotovosti. Pri legitimovaní príslušníkom milície (ruská polícia) máte právo požiadať o preukázanie jeho totožnosti  štítkom s osobným číslom.

Ako hľadať prácu v Rusku

Najväčšiu šancu máte skrz kontakty medzi slovenskými a ruskými spoločnosťami. Pokiaľ však takúto možnosť nemáte, budete odkázaný na internetové portály. Vzhľadom na zložitú administratívu a relatívnu uzavretosť Ruska nemôžete vycestovať "naslepo" a prácu si hľadať až na mieste. Na druhú stranu, takáto situácia by nebola vhodná ani pre vás, pretože Rusko nie je z pohľadu platových podmienok bežných zamestnancov žiadnou výhrou.

Slovenské spoločnosti v Rusku

Nie je tajomstvom, že svoje výrobné haly prevádzkuje v Rusku celý rad zahraničných firiem. Niektoré z nich pochádzajú aj zo Slovenska a na naštartovanie výroby potrebujú špecialistov s dostatočným know-how, po ktorých je na ruskom pracovnom trhu doslova hlad. Príležitosť na prácu v Rusku môže poskytnúť aj česká Škoda Auto, ktorá v dvoch ruských závodoch vyrába tri typy svojich vozidiel.

Publikováno: 29.4.2013   |   Zobrazeno: 9290x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:

Najhľadanejšie ponuky

Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)