Pridať ponuku práce
 • Domov
 •                    
 • Kontakt
 •          
 • Registrácia
 • Prihlásiť
 •  

PracovnePonuky.sk ...ponuka práce

 

Práca a brigáda v Kanade

Práca a brigáda v Kanade, články

Jeden z najkrajších, najbohatších a ekonomicky najzdravších štátov sveta je obrovským lákadlom pre pracujúcich nielen zo Slovenskej republiky. Krajina takmer nezasiahnutá krízou síce v roku 2008 zrušila pre občanov Slovenska turistické víza, no záujemcovia o prácu či brigádu stále potrebujú špecifické víza a prípadne aj pracovné povolenie.

Práca popri štúdiu v Kanade

Kultúrne i multikultúrne rozvinutá Kanada každoročne pritiahne viac než 150 000 študujúcich cudzincov. Minimálne školené a životné náklady spolu s vysokou kvalitou tamojších škôl sú lákavou kombináciou. Študenti si vďaka študijnému povoleniu môžu privyrábať prácou v rámci školy, stážou súvisiacou so štúdium alebo špecifickou pracovnou činnosťou, ktorá je úzko spojená so študovaným odborom, napr. zdravotníctvo.

Pracovné pobyty

Na získanie tradičného pracovného víza musí mať záujemca vybavené povolenie od príslušných úradov. To zaobstaráva zamestnávateľ, u ktorého má uchádzač dohodnutú prácu. Znamená to, že prácu si treba hľadať vopred. Od nájdenia práce po vybavenie pracovného povolenia a pracovného víza môžu uplynúť až 3 mesiace, preto je dobré počítať s tým, že do Kanady za prácou nemôžete odísť zo dňa na deň. Rola zamestnávateľa je dôležitá aj preto, že Kanada nepovolí prácu cudzincovi, ktorý by zaberal miesto domácim – optimálne je voliť pozíciu, na ktorú je ťažké alebo nemožné obsadiť adekvátneho zamestnanca z radov Kanaďanov. Platí to i pre špeciálny program Opatrovateľ v domácnosti.

Naopak, napríklad obchodní cestujúci do Kanady žiadne pracovné povolenie nepotrebujú, čo je však bežná prax aj v ostatných štátoch s podobnými podmienkami pre prácu cudzincov.

Zažite Kanadu

Odlišné podmienky ale platia pre špeciálne programy, z ktorých najobľúbenejší nesie názov „Zažite Kanadu“. Do tohto programu sa musíte prihlásiť s predstihom, a to dostatočným, pretože limit pre rok 2013 bol dosiahnutý už v septembri minulého roku. Prečo zvoliť práve tento program?

 • Až rok neobmedzeného cestovania a práce v Kanade
 • Možnosť striedať zamestnania (štandardné pracovné povolenie je viazané na konkrétneho zamestnávateľa)

Opatrovateľ v domácnosti

Druhý špeciálny program je určený pre všetkých záujemcov o prácu na pozíciách, akými sú opatrovateľ či au-pair. Na žiadateľa kladie tieto nároky:

 • Anglický alebo francúzsky jazyk na dobrej úrovni
 • Vzdelanie aspoň na úrovni kanadskej strednej školy
 • Uzatvorená pracovná zmluva
 • Ubytovanie v domácnosti, v ktorej je práca vykonávaná
 • Aspoň 6 mesiacov praxe v odbore za posledné 3 roky

Aj pri programe Opatrovateľ v domácnosti musí zamestnávateľ získať potvrdenie o tom, že zamestnanie cudzinca nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre domáci pracovný trh – skrátka, nikto zvonka nesmie Kanaďanom brať prácu.

Minimálna mzda

Na naše pomery je samozrejme kanadská minimálna mzda veľmi vysoká, ide o približne 1200€ za bežný 160-hodinový pracovný mesiac. V kanadských dolároch je to cca 10 dolárov za hodinu v závislosti od provincie. Priemer je zhruba 3-krát vyšší, teda 25 až 30 dolárov za hodinu, podľa provincie a odboru. V oblasti práva, IT alebo medicíny sú platy logicky omnoho lepšie. Na kanadskom trhu sú žiadaní predovšetkým IT pracovníci a príležitosť majú i záujemcovia zo Slovenska.

Ako nájsť prácu v Kanade

Existuje hneď niekoľko možností. So študijným povolením môžu študenti pracovať v rámci školy a prácu si hľadať až na mieste. Podobne je tomu aj pri programe Zažite Kanadu. V ostatných prípadoch sa musia uchádzači o prácu v Kanade zaoberať hľadaním práce už doma, pretože udelenie pracovného povolenia je možné až v súčinnosti s kanadským zamestnávateľom.

Pracovné ponuky môžete hľadať cez pracovné agentúry alebo inzertné portály. Na zvýšenie Vašich šancí je vhodné tieto možnosti kombinovať. Dobré je tiež využiť konexie ľudí, ktorí majú s prácou v Kanade skúsenosti.

Publikováno: 11.2.2013   |   Zobrazeno: 3628x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:

Najhľadanejšie ponuky

Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)