Pridať ponuku práce
  • Domov
  •                    
  • Kontakt
  •          
  • Registrácia
  • Prihlásiť
  •  

PracovnePonuky.sk ...ponuka práce

 

Na výber vysokej školy pragmaticky

Na výber vysokej školy pragmaticky, články

V dobách, kedy bol každý nový absolvent vysokej školy vítaný na pracovnom trhu ako malý zázrak, si mohol každý študovať takmer akýkoľvek odbor s istotou, že po jeho dokončení získa slušné pracovné miesto. Dnes je tomu ale úplne inak a na budúcich vysokoškolákoch ležia ťaživé rozhodnutia – ísť za svojim snom alebo dostať šancu na dobrú kariéru? V tomto článku sa zameriame na pragmatické rozhodnutia, teda čo študovať, aby ste mali (zväčša) istú prácu.

Práca v absolvovanom odbore

Pokiaľ budeme o vysokoškolskom štúdiu uvažovať ako o príprave na konkrétne skupiny povolaní, najväčšiu šancu na uplatnenie majú absolventi štúdia informačných technológií, medicíny, práva či niektorých technických a moderných vedeckých odborov.

IT

Takmer všetci absolventi rôznych zameraní v IT sú na pracovnom trhu nedostatkovým tovarom. Hoci pomaly ide rozprávku, vďaka ktorej sa rapídne zvyšuje aj počet študentov týchto odborov, smäd po IT špecialistoch sa stále nedarí uhasiť. Pravdepodobnosť uplatnenia budúcich absolventov je obrovská, až absolútna.

Na čo si dať pozor? Aby sa o vás na pracovnom trhu medzi zamestnávateľmi nerozpútala vojna.

Technické a prírodovedné odbory

V tomto prípade je možné naraziť na zlatú baňu, no aj na tvrdú stenu. Pri technických odboroch je najväčším rizikom príliš úzka špecializácia, ktorá môže pri poklese záujmu o dané odvetvie znamenať značné problémy. Určité prognózy stabilných oblastí samozrejme existujú. Na vzostupne je energetika, elektrotechnika, ale i strojárstvo či chemická výroba. Výhodou môže byť aj pomerne nízky počet študentov týchto odborov.

Pri prírodovedných odboroch je to úplne rovnaké a veľkú budúcnosť majú predovšetkým špecializácie dôležité pre medicínu (biochémia, mikrobiológia) a techniku (nanotechnológie,...).

Na čo si dať pozor? Na Slovensku je v týchto odboroch oveľa menej príležitostí, než v zahraničí. Angličtina na vysokej úrovni by teda mala byť samozrejmosťou a ďalší jazyk na dobrej úrovni je vyslovene žiaduci. Všeobecne ale pri voľbe technického alebo prírodovedného zamerania chybu neurobíte.

Zdravotníctvo, medicína

Jednoznačné terno, ktoré však nie je pre každého. Odbory sú náročné a ich štúdium zdĺhavé. A hoci sú platy považované za nedostatočné, stále ide vysoký nadpriemer s istotou zamestnania. Vzhľadom na náročnosť štúdia i následného pracovného vyťaženia študuje tieto odbory minimum vysokoškolákov.

Na čo si dať pozor? Keď odídete za prácou do zahraničia, vás mnohí „patrioti“, podľa ktorých ste využili naše bezplatné školstvo, zrejme nebudú mať radi. No aj tak sa počas štúdia zdokonaľujte v angličtine alebo nemčine. Pozor si dajte aj na ťažké prijímacie skúšky, ktorými prejde len zlomok uchádzačov. Podobné je to aj v rámci štúdia. Ukončí ho len menšina prijatých.

Ekonomické odbory

V ekonomických odboroch je situácia pomerne jasná – absolventov je príliš. Dopyt je vysoký hlavne v oblasti obchodu a marketingu, ale nestratia sa ani skutoční odborníci na iné oblasti. Ostatní často končia mimo študovaný odbor, čím je sa približujú k zameraniam, na ktoré sa pozrieme nižšie.

Na čo si dať pozor? Na hromadu študentov, ktorí sa rozhodli pre ekonomické odbory. Na získanie istoty pri uplatňovaní na trhu prácu na sebe budete musieť poriadne pracovať. Z hľadiska finančného ohodnotenia sú veľmi dôležité i soft skills – organizačné schopnosti, komunikácia, empatia a tímová práca. Pokiaľ vám to s číslami a ľuďmi ide, pravdepodobne sa nestratíte.

Humanitné odbory

„Čierna ovca“ dnešného vysokého školstva, o ktorej sa hovorí, že vzdeláva v nepoužiteľných odboroch a produkuje zástupy nezamestnaných. Ak vás humanitné odbory lákajú, určite vás poteší, že to nie je pravda. Než však začnete jasať, musíme vám povedať, že získať adekvátnu prácu býva často naozaj ťažké. Humanitné odbory sú neraz len rozšírením základného rozhľadu, ako ho budujú napríklad gymnáziá. V prípade, že si vyberiete odbor, ktorý rozvíja jazykové, kritické, analytické a logické schopnosti, budete mať navrch všade tam, kde nebudú vyžadované extrémne hlboké vedomosti o určitej oblasti. Znova však musíme zdôrazniť, že to najskôr nebude v odbore.

Úplne iná situácia je v jednom prominentnom humanitnom odbore, psychológii. Doby jej boomu ako samostatného odboru sú síce preč, no dôraz na psychológii sa pre zmenu presunul do všetkých aspektov ľudskej činnosti. Ako absolvent psychológie budete žiadaní v oblasti marketingu, manažmentu či na rôznych pedagogických a vychovávateľských pozíciách. S magisterským titulom sa otvárajú aj vskutku lukratívne možnosti v oblasti klinickej psychológie a iných veľmi odborných postoch.

Na čo si dať pozor? Na odbory, ktoré sú humanitné, neperspektívne a k tomu veľmi úzko zamerané. Vyberajte kvalitné školy, kde je kladený dôraz na slušný všeobecný základ – jazyky, logiku a kritické myslenie.

Práca mimo odboru

Hoci je hodnota vysokoškolského titulu devalvovaná množstvom jeho držiteľov, stále ide o výraznú konkurenčnú výhodu. Pri uplatnení sa mimo odboru sú zásadné charakterové, inteligenčné a emočné vlastnosti človeka spolu s dodatočnými všeobecnými znalosťami. Na zdokonaľovanie týchto kvalít ponúkajú práve humanitné odbory najviac priestoru. Vlastne, aj to je jeden z dôvodov, prečo to s uplatnením ich absolventov nie je také zlé, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. 

Publikováno: 7.1.2013   |   Zobrazeno: 999x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:

Najhľadanejšie ponuky

Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)