Pridať ponuku práce
  • Domov
  •                    
  • Kontakt
  •          
  • Registrácia
  • Prihlásiť
  •  

PracovnePonuky.sk ...ponuka práce

 

Hľadanie zamestnania je skrátka drina

Ako nájsť prácu, články

Hneď po návšteve úradu práce, ktorý zaistí hradenie zdravotného poistenia a prípadne výplatu podpory v nezamestnanosti, je logickým krokom hľadanie nového uplatnenia. Čo všetko je možné urobiť, aby šanca na získanie zamestnania narástla čo najviac?

Ťažká situácia na trhu práce

O žalostnom stave na trhu práce a rastúcej nezamestnanosti snáď ani nemusíme písať. Je však jasné, že do hľadania adekvátneho zamestnania budete musieť vložiť mnoho úsilia investovať doň hromadu času. Lenže ani to nezaručuje istý výsledok, preto vám priblížime niekoľko spôsobov, ako vaše šance maximalizovať.

Hľadajte všade

Každý nezamestnaný by mal rozhodiť siete do všetkých možných smerov. Naoko to tak nevyzerá, no ide o naozaj veľa práce a doba strávená bez zamestnania rozhodne nepredstavuje prázdniny.

1. Známi a príbuzní

Podľa prieskumov sú viac než tri štvrtiny pracovných pozícií obsadzované na základe kontaktov a odporúčaní v rámci rodiny a okruhu známych.

2. Sociálne siete

Čím ďalej, tým viac a intenzívnejšie využívajú personalisti aj sociálne siete. Okrem „špehovania“ na Facebooku a získavania informácií o minulosti uchádzačov o zamestnanie ide predovšetkým o LinkedIn, ktorý je skvelým miestom na prezentáciu vášho pracovného profilu. Čoraz viac špecialistov si týmto spôsobom zvyšuje šancu na získanie lukratívneho zamestnania.

3. Pracovné portály

Optimálne je, pokiaľ ich sledujete niekoľko. Veľké množstvo pracovných ponúk nájdete aj priamo na PracovnePonuky.cz, kde sa dá navyše ľahko vyhľadávať či filtrovať podľa územia, pracovnej pozície a ďalších „detailov“, vrátane platu a typu zmluvného vzťahu.

4. Priame oslovovanie potenciálnych zamestnávateľov

Veľmi efektívny spôsob, ako preskočiť nekonečný rad životopisov a zástupy personalistov. Keď sa ukážete osobne a s milým úsmevom prinesiete životopis aj mimo vyhlásené výberové konanie, preukážete tým záujem o konkrétnu pozíciu a zamestnávateľa. Ten si vás môže na pohovor pozvať prednostne vo chvíli, keď sa dané miesto uvoľní alebo vytvorí.

5. Personálne agentúry

S personálnymi agentúrami majú ľudia pomerne rozporuplné skúsenosti. Každopádne, za ich návštevu nič nedáte a prinajhoršom pre vás nenájdu zamestnanie. Vyberajte si však overené spoločnosti a pamätajte, že sú platené zamestnávateľmi, ktorí vďaka nim získavajú vhodných pracovníkov.

6. Tlačená inzercia

Ponuky práce sa stále objavujú aj v tlači. Je to trochu nepohodlné, no najmä v regionálnych denníkoch sa môže občas vyskytnúť zaujímavý inzerát.

7. Pracovný úrad

Nájsť si zamestnanie pomocou úradu práce? Vôbec to nie je také nereálne. Pokiaľ si myslíte opak, skúste si občas z vlastnej iniciatívy prejsť vývesku vášho lokálneho úradu. Možno budete milo prekvapení.

Brigáda v zahraničí ako cesta k zdokonaleniu cudzieho jazyka

Veľmi zaujímavou možnosťou na zarobenie peňazí, získanie skúseností a jazykových zručností súčasne je brigáda v zahraničí. Je to rozhodne lepšie, než platiť jazykové kurzy, keď sami potrebujete peniaze. Pozor si ale dajte na podmienky práce a životné náklady v jednotlivých krajinách. Viac sa dozviete v našich článkoch o práci v zahraničí, ktoré nájdete TU.

Kvalitný životopis

K žiadosti o zamestnanie zakaždým priložte kvalitne vypracovaný životopis, ktorý je písaný s ohľadom na to, na akú pozíciu sa uchádzate. Nemajte jedno „univerzálne“ CV pre všetkých, v určitých prípadoch je ľahko rozpoznateľné a pri posudzovaní personalistami ide o veľké negatívum. Základy písania životopisu a pripravené vzory nájdete v našom článku.

Príprava na pohovor

Je priam kľúčová, pretože si zamestnávateľ často vyberá z ľudí rovnakej kvalifikácie podľa toho, ktorý ho najviac zaujme. Jej súčasťou teda logický je informovanosť o pracovnej pozícii i samotnej spoločnosti. Zistite si všetko, čo môžete – určite by sa vám nemalo stávať, že idete na pohovor bez toho, aby ste tušili, o akú prácu sa uchádzate. Hoci pozícia často z inzerátu zreteľná nie je, je v záujme uchádzača, aby si tieto informácie doplnil – najlepšie telefonicky, rozhovorom s kontaktnou osobou. 

Publikováno: 20.3.2013   |   Zobrazeno: 1090x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:

Najhľadanejšie ponuky

Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)