Pridať ponuku práce
 • Domov
 •                    
 • Kontakt
 •          
 • Registrácia
 • Prihlásiť
 •  

PracovnePonuky.sk ...ponuka práce

 

5 tipov čo robiť po maturite namiesto VŠ

5 tipov čo robiť po maturite namiesto VŠ, články

Každý budúci maturant už na začiatku roka rieši dôležitú otázku: Čo ďalej so životom? Pre mnohých je najschodnejšou tá cesta, ktorá vedie na vysokú školu. Niekoho však štúdium neláka, neverí si alebo si ho nemôže finančne dovoliť. Dôvodov, prečo maturanti na VŠ nejdú je veľa, no otázka zostáva rovnaká. Čo ďalej?

1. Práca

Budovanie kariéry ihneď po maturite sa ponúka predovšetkým študentom odborných škôl, od ktorých sa štúdium na VŠ nevyžaduje a primárne ani neočakáva. Samozrejme, existujú odborné VOŠ i kvalitné technické VŠ, avšak nie každý má tieto ambície.

Ako sa ale na trhu práce uchytiť?

 1. Nestrácajte čas, prácu si hľadajte okamžite. Oželte radšej posledné letné prázdniny, zaregistrujte sa na úrade práce a zamestnanie si hľadajte ihneď.
 2. Ponuky práce hľadajte na inzertných portáloch, ako sú PracovnePonuky.sk, pretože sú často aktualizované a vyhľadáva sa v nich naozaj jednoducho. Využívajte ich ale viac a občas si prejdite tlačenú regionálnu inzerciu, ktorá môže skrývať netušené poklady.
 3. Zasielajte spoločnostiam svoj životopis, či už na vyžiadanie, alebo z vlastnej iniciatívy – snaha sa cení. Nezabúdajte tiež na to, že životopis by mal byť sformulovaný podľa šablóny a bez chýb. Ako na to, sa môžete naučiť v našom článku o písaní životopisu, ktorý obsahuje aj stiahnuteľné vzory.
 4. Uspokojte sa s málom, pretože situácia na trhu práce nie je vonkoncom ideálna a každá prax sa vám môže pri neskoršom kariérnom raste hodiť. Vaše životné náklady pravdepodobne nie sú nijako enormné (žiadna hypotéka ani deti), takže než sedieť doma a hľadať vysnenú prácu, ktorú pravdepodobne dostane niekto s praxou alebo vyšším vzdelaním, je lepšie robiť za menej a uspokojiť sa aj s (zatiaľ) mizernou prácou.

2. Jazyky

Jazykové vzdelanie poskytované stredným školami je zväčša na úrovni slušného všeobecného základu a dieru do sveta s ním nespravíte. Samoštúdium pomocou najrôznejších online kurzov a učebníc je zasa vhodné len pre jazykovo nadané osoby s veľkou mierou disciplíny, preto sa čoraz viac rozmáhajú jazykové kurzy – zvoliť si môžete z intenzívnych alebo dlhodobých. Musíte sa však zmieriť s tým, že vás to bude niečo stáť. Zarobiť si na ne môžete napríklad prostredníctvom brigád, ktorými je neskôr možné doplniť aj váš životopis.

3. Rekvalifikácia

Rekvalifikačné kurzy sú zaujímavou príležitosťou na zvýšenie šance na uplatnenie na pracovnom trhu. Niektoré trvajú iba niekoľko týždňov a naučia vás zaujímavé veci. Najlepšie je ale vyberať z tých, ktoré sú akreditované Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu.

4. Cudzina

Zahraničie láka mnohými vecami. Kultúrou, zážitkami, intenzívnou avšak príjemnou výučbou jazyka v každodennom živote a občas aj peniazmi. Pokiaľ sa chystáte cestovať, alebo vás zaujíma práca v zahraničí, budete hlavne potrebovať štartovací kapitál a aspoň čiastočnú znalosť jazyka danej krajiny. Získané skúsenosti sa vám po návrate zídu a značne uľahčia hľadanie práce na Slovensku. Zároveň existuje možnosť, že sa vám v zahraničí podarí rozbehnúť kariéru. Pozrite sa na aktuálne ponuky práce v zahraničí na našom portáli, možno si vyberiete.

5. Podnikanie

Mnoho súčasných podnikateľov nemá VŠ ani VOŠ, a napriek tomu sú úspešní a ich zárobky sa pohybujú v desiatkach tisícov eur ročne. Ak teda máte odbor alebo činnosť, v ktorej by ste mohli podnikať, neváhajte ani chvíľu. Šťastie praje odvážnym a pri podnikaní budete navyše pánmi svojho času i peňazí. Zabúdať ale nesmiete na negatíva, ktoré so samozamestnaním súvisia. V začiatkoch je nutná určitá investícia, podnikanie je časovo náročné a skúškou prejde aj vaša cieľavedomosť či disciplína. 

Publikováno: 4.2.2013   |   Zobrazeno: 1644x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:

Najhľadanejšie ponuky

Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)